Od dnešního poledne platí v celém Olomouckém kraji zákaz rozdělávání a udržování otevřeného ohně ve volné přírodě. Opatření se týká celého území kraje a platí až do odvolání.

Důvodem jsou tropické teploty, dlouhodobé sucho a zvýšené riziko vzniku požárů. Hasiči za poslední týden zasahovali u 15 požárů v přírodním prostředí.

CO JE ZAKÁZÁNO

Rozdělávání ohně, pálení klestí, používání pyrotechniky, vypouštění lampionů se světlem i odhazování doutnajících předmětů.

Opatření bylo vyhlášeno na základě doporučení Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Podle hasičů se kvůli počasí riziko požárů v přírodě výrazně zvyšuje.

Za porušení zákazu může hrozit pokuta až 100 000 korun.

— mimořádné opatření Olomouckého kraje

Zákaz se vztahuje například na táboráky, pálení rostlinného odpadu i používání zábavní pyrotechniky.

Hasiči zároveň připomínají, že rozdělávání ohně v lesích a do vzdálenosti 50 metrů od jejich okraje je zakázáno i běžně podle zákona.

Opatření platí od 26. června 2026 od 12:00 a zůstává v platnosti do odvolání.